UOKiK reaguje na wywiad z Henrykiem Kanią. Przyjrzy się praktykom Biedronki

W czerwcu tego roku UOKiK przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska (JMP), która jest właścicielem sieci dyskontów Biedronka. Urząd uznał, że firma nieuczciwie wykorzystywała przewagę kontraktową. Grozi za to kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

UOKiK zamierza przyjrzeć się praktykom Biedronki wobec ZM Henryk Kania. To pokłosie słów jakie padły w wywiadzie z Henrykiem Kanią opublikowanym przez Business Insider Polska.

– Przekazaliśmy już prośbę o podanie bardziej szczegółowych informacji na temat praktyk Biedronki, o których mowa była w wywiadzie.Często podejmujemy działania z własnej inicjatywy w oparciu o materiały prasowe, natomiast potrzebujemy potwierdzenia w postaci konkretnych informacji lub dokumentów. Jesteśmy otwarci na współpracę w tym zakresie z osobami odpowiedzialnymi za działanie ZM Henryk Kania – mówi Jacek Marczak, z-ca dyrektora delegatury UOKiK w Bydgoszczy.

– UOKiK bada już od kilku miesięcy sprawę rabatów, które Biedronka prawdopodobnie wymusza na dostawcach produktów spożywczych. W czerwcu tego roku wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające i przeprowadziliśmy kontrolę w biurze głównym Jeronimo Martins Polska w Warszawie. Zebraliśmy wtedy dokumenty i przeprowadziliśmy kilkanaście przesłuchań. We wrześniu postawiliśmy właścicielowi Biedronki zarzut nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i aktualnie czekamy na stanowisko sieci w sprawie – dodaje Jacek Marczak.

Henryk Kania: „znaleźliśmy się w kleszczach Biedronki”

Przypomnijmy: Henryk Kania w wywiadzie dla Business Insider Polska stwierdził, że Zakłady Mięsne znalazły się w kleszczach Biedronki, do której trafiało 70 proc. sprzedaży ZMHK:

„Sieci żądały nawet 30 proc. wartości naszej rocznej sprzedaży z tytułu możliwości sprzedaży produktów w ich sklepach. Jeżeli nie godzisz się na te warunki, to wypadasz z rynku. Do tego dochodziła „kara” za zbyt szybki rozwój naszej firmy: żądanie nadzwyczajnej opłaty w wysokości kilku milionów złotych z tytułu zwiększenia przychodów dzięki współpracy z siecią. Dodatkowo Biedronka obciążała firmę różnymi opłatami marketingowymi.”

Kania dodał, że sieć przerzucała na Zakłady swoje koszty reklamy, koszty swoich akcji promocyjnych oraz innych programów budujących jej dobry wizerunek.

Od 2017 r. żądania takich opłat pojawiały się coraz częściej, a kwoty tych opłat były coraz wyższe. Jednostkowo, sieć handlowa potrafiła zażądać nawet 10 mln zł. Do tego dochodziły próby wymuszeń obniżek cen. Bo konkurencja ma niższą cenę na dany produkt, to oni też chcą mieć niższą cenę. I znów, gdybyśmy nie obniżyli cen, to Biedronka straszyła, że oni wówczas nawiążą współpracę z tańszą konkurencją. To wszystko odbijało się na marżach, dodatkowo obniżanych przez koszty finansowania bankowego.

Biedronka pod lupą UOKiK

W czerwcu tego roku UOKiK przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska (JMP), która jest właścicielem sieci dyskontów Biedronka. Urząd uznał, że firma nieuczciwie wykorzystywała przewagę kontraktową. Grozi za to kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

UOKiK ustalił, że JMP w relacjach z dostawcami, w szczególności owoców i warzyw, uzyskuje dwa typy rabatów. Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej wcześniej wartości obrotu (sprzedaży do Biedronki). Zastrzeżenia urzędu wzbudza drugi z rabatów. Po pierwsze dostawcy Biedronki nie znają jego wysokości, a po drugie są o nim informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna.

– Naszym zdaniem praktyka właściciela sklepów Biedronka może stanowić naruszenie dobrych obyczajów i wykorzystywanie słabszej strony umowy. Jeronimo Martins Polska ma silniejszą pozycję negocjacyjną i podejrzewamy, że wykorzystuje ją w nieuczciwy sposób – mówił prezes UOKiK Marek Niechciał.

 

 

źródło: https://businessinsider.com.pl/firmy/uokik-przyjrzy-sie-praktykom-biedronki-wobec-zm-henryk-kania/ehmkbnr?fbclid=IwAR13vfjuWWRsG_y1ITBjzPXlAzCppOt9Rar_g4UHbVeBZE_WDeafpykBvis