Hipermarkety do eurokontroli

    Na ostatnim posiedzeniu Parlamentu Europejskiego „moja” deklaracja pisemna w sprawie hipermarketów została oficjalnie uznana za wiążącą rezolucje Parlamentu. Tak więc Parlament Europejski oficjalnie wezwał Komisję Europejska do zbadania nadużyć, jakich dopuszczają się hipermarkety wobec konsumentów i wobec dostawców.

    Przypomnę, że w tej sprawie byłem współautorem deklaracji i organizatorem udanej akcji zbierania podpisów. Zebraliśmy podpisy większości posłów i dzięki temu deklaracja nabrała oficjalnej mocy prawnej. Taki sukces w zbieraniu podpisów zdarza się wyjątkowo, na 115 inicjatyw sukcesem zakończyło się tylko osiem.  udanych okazało się tylko 8.

    Przyznam szczerze, że się tego sukcesu nie spodziewałem. Myślałem, że będzie to swego rodzaju demonstracja, zwrócenie uwagi na problem, tymczasem okazało się, że zjawisko dominacji hipermarketów dotyczy całej Europy. Deklaracje podpisywali posłowie różnych krajów i z różnych grup politycznych. Podpisywali ja zarówno posłowie ze starych, jak i nowych krajów członkowskich. Okazuje się, że wszędzie dzieją się takie rzeczy, że wielkie sieci handlowe niejednokrotnie nie dają rzetelnej informacji o jakości towarów, wprowadzają  w błąd klientów przy okazji akcji promocyjnych, a w stosunku do dostawców narzucają jednostronnie warunki cenowe i wyznaczają odległe terminy płatności. Sygnałów o tym dociera wiele, choć z ich oficjalnym potwierdzeniem bywają kłopoty, gdyż zainteresowani nie chcą o tym mówić pod nazwiskiem czy firmą. Przedstawiciel jednej z dużych ogólnoeuropejskich organizacji producentów żywności, która mocno wspierała moją akcje zbierania podpisów, prosił mnie, żebym jego organizacji oficjalnie nie dziękować, gdyż obawia się represyjnych działań ze strony wielkich sieci handlowych.

    Co Komisja Europejska może i powinna teraz zrobić? Komisja ma przede wszystkim w swoim ręku ważny instrument – tzw. postępowanie antykartelowe, określone w artykule 81 Traktatu Europejskiego. Jeśli odpowiednio śledztwo wykaże, że wielkie sieci stosują zmowy cenowe i monopolizują rynek, mogą być przez Komisję ukarane, a kary mogą sięgać nawet setek milionów euro.

    Będziemy teraz naciskać w Parlamencie, żeby Komisja jak najszybciej zabrała się do dzieła. Dominacja wielkich sieci handlowych zakłóca rynek i godzi w interesy ludzi. Widać to najbardziej na rynku spożywczym. Ceny artykułów spożywczych rosną w szybkim tempie, a dochody rolników nie tylko nie rosną, ale nawet spadają.

    Cieszę się, że moi koledzy europosłowie to dostrzegli. A więc hipermarkety do eurokontroli!
Janusz Wojciechowski
ep.jpg